Öğretmenler LGS’yi değerlendirdi: Seçici sorular azdı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün yapıldı. Sınav sonuçları, 28 Haziran’da açıklanacak. Öğretmenler, sınavı değerlendirdi.

Matematik öğretmeni Ahmet Aslan, 3 soru dışında matematik dersinde belirleyici bir sorunun olmadığını, müfredat kapsamında öğrencilerin bildiği ve çözdüğü sorular olduğunu söyledi. Aslan, “Hepsi kazanım odaklı soru olmuş. Bu soruların benzerlerini derslerimizde çözdük. Öğrencilerin başarı oranlarını yüksek bekliyorum” dedi.

‘AZ SAYIDA SEÇİCİ SORU, GENELİ KOLAY VE ORTA SORULAR’

Fen Bilimleri öğretmeni Leyla Öztürk, soruların sözel olarak verilen bilgiyi yorumlama, okuduğunu anlama ve görsel incelemeye yönelik olduğunu belirtti. Sınavda beklentiye uygun şekilde soru dağılımının yapıldığını söyleyen Öztürk, “Yaklaşık 3 tane zor diyebileceğimiz seçici soru, kalanları ise orta ve kolay olarak hazırlanmış. Bu sene fen dersi içindeki fizik konuları olan basit makina ve elektrik soruları öğrencileri zorladı” dedi.

İngilizce Öğretmeni Ayhan Dinç, soruların kolay olduğunu ve dikkatli olan öğrencilerin soruların tamamını yapabileceğini söyledi.

Tarih öğretmeni Sümeyye Er, İnkılap tarihi dersi için soruların metinlere göre çıkarım yapılacak sorular olduğunu belirtti. Er, “Çoğu derslerde, denemelerde ve MEB’in hazırladığı kazanım sorularındaki benzer sorulardan sorulmuş belirli kavramların tanımları sorularak bilgi ölçülmüş” dedi.

‘LGS KİTAP OKUMANIN ÖNEMİNİ VURGULADI’

Türkçe öğretmeni Ecem Demir, Türkçe dersi için soruların kazanım odaklı, beceri temelli olmasından ziyade daha çok eski tarz soru tipinin ağırlıkta olduğunu söyledi. “Sürpriz yapılmamış” diyen Demir, daha önce defalarca çözdükleri benzer sorular olduğunu belirtti. Demir, “Dil bilgisi soruları orta kolay derecede hazırlanmış. 3 tane olan grafik-görsel soruları tüm sayfayı kaplayacak şekildeydi. Göz korkutabilir ama dikkatli okunduğunda yapılabilir düzeydeydi. Bir iki tane olan belirleyici soru yine anlam bilgisi sorularıydı ve böylelikle LGS 2024 kitap okumanın ve kelime dağarcığının önemini tekrar vurgulamış oldu” ifadelerini kullandı.

LGS’ye yönelik öğrenci hazırlayan kurum sahibi Yusuf Özbakırlı, sınavın genellikle kolay sorulardan hazırlanmış olduğunu söyledi. Özbakırlı, “Fen bilimlerinden basınç konusunda zorlamışlar. Türkçe geçen seneden kolay. Birkaç eleyici soru vardı, onun dışında orta düzeyli ve basit sorular” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir