Norveç Dışişleri Bakanı: Filistin’i tanımayı düşünen başka Avrupa ülkeleri de var

Geçtiğimiz hafta Norveç, İrlanda ve İspanya hükümetleri Filistin devletini tanıma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Birçok Avrupa Birliği ülkesi, bölgede kalıcı barış için iki devletli bir çözümün şart olduğunu savunarak tanıma kararı alacaklarını belirtmişti.

FİLİSTİN’İ TANIMAYI DÜŞÜNEN BAŞKA AVRUPA ÜLKELERİ DE VAR

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide Filistin devletini tanımayı düşünen başka Avrupa ülkelerinin de olduğunu söyledi.

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ile bir araya gelen Eide “Örnek olmayı başardık. Şimdi Filistin devletini tam tanıma zamanı.İnsanlar diri diri yanıyor, artık ateşkes olmalı.” ifadelerini kullandı.

Eide, Gazze’de acilen ateşkes sağlanması ve insani yardım çabalarının arttırılması gerektiğinin altını çizerek, “Ateşkese ve insani yardım çabalarına ihtiyacımız var ama aynı zamanda Filistinli yetkilileri daha iyi desteklememiz gerekiyor çünkü uzun vadede iki devletli çözümün alternatifi yok.” şeklinde konuştu.

AVRUPA’DA FİLİSTİN KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ VAR

İki devletli çözümün mümkün olması için bir Filistin hükümetine ihtiyaç olduğuna işaret eden Eide, “Norveç, yakın zamanda Filistin’i devlet olarak tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak ülkeler Filistin’i tanısın ya da tanımasın, nihayetinde bir Filistin devleti olması gerektiği konusunda görüş birliği var.” ifadelerini kullandı.

Eide, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te kontrolü elinde bulunduran ve bulundurabilecek Filistin Yönetimi’nin “hayatta kalmasının ve güçlenmesinin sağlanması gerektiğini” belirterek, “Tek bir hükümet tarafından yönetilen tek bir Filistin istiyoruz.” dedi.

NORVEÇ’TEN İLK ADIM

Norveç, Pazar günü Filistin devletinin tanınmasına yönelik son adım olarak Filistin Yönetimi başbakanına diplomatik belgeler verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir