Araç içindeyken bunu sakın yapmayın! Tesla, sürücüsünü boğarak öldürecekti…

Ekran adı Brianna Janel olan TikToker, bir dizi videoda, araçtaki dahili ekranda görüntülenen bir mesaja göre yazılım güncellemesinin 24 dakika sürmesini beklediğini söyledi.

Janel, üç günde 19,2 milyon kez izlenen ilk videosunda “Arabanız güncellendiğinde, buradayken etkinleştirirseniz arabanızda sıkışıp kalırsınız” dedi. “Ben de bunu yaptım ve şu anda arabamın içinde sıkışıp kaldım, kelimenin tam anlamıyla ter damlıyor ve arabamın içi 103 derece.”

TESLA ‘NIN ARAÇ GÜNCELLENİRKEN KAPILARI CAMLARI AÇMAYIN UYARISI VAR

Omni Calculator’a göre, 75 derecelik bir günde, bir arabanın iç sıcaklığı sadece 40 dakika içinde 115°F’ye kadar ulaşabilir. Janel’in yaşadığını söylediği Orange County’de, videoyu yayınladığı öğleden sonra hava sıcaklığı 76°F’ye (24 dereceye) ulaşmıştı.

Tesla’nın kullanım kılavuzu, yazılım güncellemeleri sırasında bazı güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakıldığı konusunda araç sahiplerini uyarıyor ve güncelleme yüklenirken kapıları veya pencereleri açmamaları, aksi takdirde “araca zarar verebileceğiniz” konusunda uyarıyor.

Kılavuzda ne tür bir hasar meydana gelebileceği belirtilmiyor, ancak Model 3 38.990 dolardan başlarken Model X 79.990 dolardan başlıyor, bu da sahiplere risk almamak için önemli bir finansal teşvik sağlıyor.

SÜRÜCÜ BOĞULMA TEHLİKESİ YAŞADI

“Biraz korkuyorum, umarım havam bitmez. Kapıları ya da pencereleri açamıyorum, aksi takdirde arabama zarar verebilirim,” diye devam ediyor Janel viral videosunda. “Yani evet. Bir sonraki duyuruya kadar arabamda mahsur kalacağım.”

Videoya yorum yapanlar, Janel’i acil durum manuel açma sistemini kullanmayı reddettiği için suçlamakla, bazılarının “büyük bir güvenlik sorunu” olarak tanımladığı bu durum için Tesla’yı suçlamak arasında ikiye bölündü.

Daha sonraki bir videoda Janel, Tesla’sına yaklaşık 6 yıldır sahip olduğunu, ancak ilk kez arabayı içerideyken güncellemeye karar verdiğini söyledi. 30. dakikaya gelindiğinde, araca zarar vermek istemediği için “beklemeye” karar verdi, ancak sağlığını gerçekten riske attığını hissetseydi açacağını da sözlerine ekledi.

MAHSUR KALAN KADIN 40 DAKİKA SONRA ARAÇTAN ÇIKABİLDİ

“Arabamdan çıkmayı başardım, bakın, terliyorum. Kelimenin tam anlamıyla ter damlatıyorum; bunu yüzümde görebilirsiniz,” dedi yaşadığı çileyle ilgili bir video güncellemesinde. “40 dakika boyunca güncelleme yaptığı için arabamda mahsur kaldım ve içerisi 115 derece. Klima hiç bu kadar iyi gelmemişti ve ben de hiç bu kadar iyi hissetmemiştim.”

ÖLÜM TEHLİKESİ YAŞAYAN KADIN YİNE DE ARACINI SEVDİĞİNİ SÖYLEDİ

Yaşadığı olaya rağmen Janel Tesla’sını hala sevdiğini ve onu “iyi bir araç” olarak nitelendirdiğini söyledi, ancak videosuna rastlayanlara bir uyarıda bulundu: “Arabada otururken güncelleme yapmayın. Eskiden yaptığım gibi gece 2’de güncellemeye devam edin.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir